Nechcel som len vyzdravieť, ale dosiahnuť to, aby sa choroba nevrátila


Rozhovor s redaktorkou pre časopis 40Plus nájdete na tejto linke:

https://www.40plus.sk/co-je-to-cvicenie-cchi-kung-cchi-kung-posobi-aj-preventivne-vo-chvilach-bezmocnosti-sa-dostava-pohyb-na-prvu-priecku/


„Nechcel som len vyzdravieť, ale dosiahnuť to, aby sa choroba nevrátila. Doviedlo ma to k môjmu učiteľovi Čchi-Kungu.“

V liečebni pre dlhodobo chorých, kde som pracovala ako sociálna terapeutka, som si všímala často navštevovanú rehabilitačnú miestnosť – telocvičňu. Priam pukala návštevnosťou.

Pacienti sa tešili na cvičenia, pod vedením rehabilitačných sestier – fyzioterapeutiek, ktoré im v mnohých prípadoch navrátili telesnú hybnosť aj pružnosť. Po cvičení odchádzali spokojní a motivovaní k ďalším krokom na ceste zlepšovania ich zdravotného stavu. Vo chvíľach bezmocnosti sa dostal pohyb na prvú priečku ich želaní. Rozmýšľam, prečo až tak neskoro? Prečo až v liečebni pre dlhodobo chorých máme odrazu chuť cvičiť? Nemohli by sme začať už skôr?

Spoznala som Mareka.

Chlapíka v „kraťasoch“ a športovom tričku, ohybného ako pružina. Stál na lúke pred skupinkou nadšencov a zaujímavo sa vlnil so svojím telom. Jeho ruky sa pravidelne dvíhali a klesali či ohýbali smerom do strán. Dlane svižne a cielene rozrážali vzduch. Z cvičenia bolo cítiť pokoj, sústredenosť a cit.

Marek pôsobí ako kouč v medziľudských vzťahoch a zároveň lektor čínskeho cvičenia Čchi-Kung a Tai-chi.

Marek, čo je to cvičenie Čchi-Kung?

Čchi-Kung má niekoľko tisícročnú históriu a pochádza z Číny. Ľudia u nás to väčšinou poznajú ako cvičenie, ktorým sa dosahuje revitalizácia a ozdravenie ľudského tela, ale je to komplexná životná filozofia, akási duchovná cesta. Cieľom cvičenia je kumulovanie a následne správna distribúcia energie (vlastnej energie Čchi) v ľudskom tele, prostredníctvom energetických dráh – meridiánov, ktorá vedie k podpore zdravia, dobrej nálady, potlačeniu depresie a stresových reakcií organizmu a ktorá aj napomáha rozvíjať ľudský potenciál.

Nechcel som len vyzdravieť, ale dosiahnuť to, aby sa choroba nevrátila. Doviedlo ma to k môjmu učiteľovi Čchi-Kungu

Súčasne je to súbor konkrétnych cvičebných techník napomáhajúcich k regenerácii tela, ktorými je možné dosiahnuť lepšiu sústredenosť a  pozornosť, upokojenie a, čo je najdôležitejšie, aj zmiernenie či dokonca odstránenie zdravotných problémov alebo civilizačných ochorení. Existuje veľa škôl a stupňov. Začína to najprv telesnými cvičeniami a po niekoľkých stupňoch končí už len mentálnymi technikami, t. j. prácou mysle.

Tým, že som si týmto náročným procesom prešiel, vediem cvičencov k vyšším stupňom a aj vďaka svojim skúsenostiam preferujem myšlienku „všetko je v hlave“. A tam treba začať.

Odkedy sa venuješ cvičeniu Čchi-Kung a čo ťa viedlo k tomu, aby si vo svojom živote praktizoval takýto druh cvičenia?

Asi nikoho neprekvapí, že to bolo pre zdravotné problémy, kedy som zistil obmedzenia a limity západnej medicíny. Bolo to cca pred 20. rokmi. Hľadal som odpovede na otázky, že prečo som ochorel a lekári mi nedokázali dať uspokojivé odpovede. Vyskúšal som aj viacero alternatívnych liečiteľských techník. Keďže som vyštudovaný inžinier vedeckého zamerania, nestačilo mi slepo uveriť v „nejakú“ liečivú energiu, ale chcel som pochopiť aj vedecké vysvetlenie.

Nechcel som len vyzdravieť, ale dosiahnuť to, aby sa choroba nevrátila. Doviedlo ma to k môjmu učiteľovi Čchi-Kungu, ktorý účinnosť telesných cvikov podmieňoval aj pochopením zákonitostí života, ktoré neprotirečia všeobecne akceptovaným znalostiam z  fyziky, chémie či biológie, ale ich komplexnejšie dopĺňajú a objasňujú. Následne som sa po rokoch stal lektorom, kde učím a delím sa o svoje skúsenosti a pomáham druhým ako kouč.

Spomenul si, že Čchi-Kung pomáha aj v zdravotných problémoch. Ako si to myslel?

Dlhodobo sa venujem psychosomatike, čo je náuka o vzájomnom pôsobení duševných a telesných procesov pri vzniku alebo liečení chorôb. Čchi-kung ide ešte ďalej. Neskúma len duševnú príčinu chorôb, ale popisuje, že duševná nerovnováha (prehnané emočné prejavy) je dôsledkom nerovnováhy Čchi (energie) a zároveň učí, ako túto rovnováhu znova nastoliť. Na tomto princípe je založená aj tradičná čínska medicína.

Čoraz viac ľudí si je vedomých toho, že choroba je už len dôsledok a prvotná príčina je niekde inde. Ak teda pochopíme príčinu, a tú v sebe opravíme, môžeme nastaviť v sebe rovnováhu, ktorej dôsledkom môže byť uzdravenie. Zároveň aj samotné cvičenia zamerané na revitalizáciu orgánov, kĺbov a tkanív, môžu viesť k rýchlej úľave a k urýchleniu klasického liečebného procesu.

Čchi-kung pôsobí aj preventívne (predchádzanie chorôb), resp. ako doplnok k tradičnej medicínskej liečbe, kde dokáže posilniť účinky liečby, urýchliť rekonvalescenciu a zabrániť opätovnému prepuknutiu choroby alebo aspoň zmierniť jej prejav.

Odporučil by si cvičenie Čchi-Kung aj v domovoch seniorov?

Áno, samozrejme. Cvičenia nie sú pohybovo obmedzené a viacero cvikov má alternatívu. Zostava sa dá zamerať či už na lepšiu psychickú kondíciu, rozprúdenie energie, alebo ohybnosť tela a podobne. Cvičenia môžu byť aj veľmi pohodové.

Aký význam má cvičenie pre teba samotného?

Okrem telesnej kondície, je to pre mňa samotného aj psychohygiena. Keďže pracujem s ľuďmi a riešim s nimi veľakrát ťažké životné situácie, je to pre mňa aj také dobíjanie si batérií a energetická očista zároveň.

Ďakujem za rozhovor, Marek.

Rozhovor pripravila: Zuzana Balašovová Donátová

Ak chcete vedieť viac, môžete navštíviť webstránky: www.lifekoucing.eu a www.cchi-kung.sk

Kto je Marek?

Ing. Marek Ruzsinszki KcS (KcS = kouč certifikovaný Slovenskou asociáciou koučov, pozn. redakcie), ktorý sa Čchi-Kungu venuje už vyše 20 rokov. Okrem toho pracuje ako life-kouč so zameraním na osobnostný rozvoj klientov, pomáha im prekonať ich rôzne životné situácie, emočné bloky, krízové situácie. Popri svojej práci pôsobí aj ako lektor Čchi-Kungu.

Motivácia

Keď sa zrána rozvidnieva,
mysľou prefrnkne jej rozcvička,
ako zľahka doma cvičí
v pyžame a v lete bez trička.
Krásny to obraz ľudskej vôle,
keď hlavou pohyb fičí,
skutočnosť je často iná,
ostáva radšej pod perinou v skrýši.

Raz uzrela bez športového vkusu
starčeka, bežiaceho k cinkajúcemu trolejbusu.
Počkal šofér, uvidiac ho v zrkadle,
po nástupe sa ujec viezol udychčane a spokojne.

Denne cvičiť a bežať k troláku,
chichoce sa v jej hlave myšlienka.
Tak o pár minút vstáva skôr
a v rytme svetom uteká.
Chuť do toho jej dal človek neznámy.
Sviežo v duši je azda cestou,
ako sa nestať skoro nevládnym.
Alebo?

Zuzana Balašovová Donátová – Strapaté verše a myšlienky

Máte záujem o takúto prednášku, alebo workshop ?
Kontaktujte ma prosím a rád sa s Vami dohodnem na termíne a mieste akcie.

    Vaše meno

    Váš email

    Vaše telefónne číslo

    Predmet správy

    Vaša správa